2020 sausio 26 d., sekmadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Šypsena palatoje: psichologinis atkirtis onkologinei ligai
Nuo birželio 2 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Vaikų ligų klinikoje, Onkologijos poskyriuje startuoja projektas „Šypsena palatoje“, kuris vyks visą vasarą. Šį projektą vykdo VŠĮ „Psichologinio konsultavimo grupė“.

Projektas orientuotas į vaikus, sergančius onkologinėmis ligomis. Jo tikslas - palaikyti ir stiprinti mūsų mažųjų ligoniukų socializaciją, mažinti atskirtį, gerinti socialinę integraciją ir psichologinį atsparumą gydymo laikotarpiu.

Vaiko onkologinė liga sutrikdo visus gyvybiškai svarbius jo paties ir šeimos gyvenimo aspektus. Emocinis stabilumas ir gyvenimo būdas labai pasikeičia. Sveikatos ir normalaus gyvenimo būdo praradimas sukelia stresą tiek vaikui, tiek ir šeimos nariams, sutrikdo šeimos santykius. Dažniausiai tai pasireiškia tokiomis reakcijomis, kaip priešiškumas, pyktis, nerimas, kaltė, gėda, pažeminimas, nuolaidumas, depresija, neviltis, priklausomybė. „Onkologinio susirgimo poveikis šeimos nariams ir tai, kaip kiekvienas tvarkosi, keičiasi gydymo eigoje. Nėra teisingo ar klaidingo būdo jausti. Emocijos kinta kiekvieną akimirką. Kartais stiprių emocijų neįmanoma išreikšti žodžiais“, – dalijasi savo mintimis psichologė Toma Malvicė.

Projekto metu bus teikiama tęstinė psichologinė parama vaikams. Onkologinėmis ligomis sergantys vaikai susiduria su slogiais jausmais. Nenorėdami ir vengdami liūdinti savo artimuosius, dažnai išgyvenimus blokuoja, slepia, o tai apsunkina socializaciją, pasitikėjimą savimi, nukenčia bendravimo kokybė. Suprasdami emocinės raiškos svarbą, profesionalūs psichologai organizuos terapinius užsiėmimus. Planuojami meno ir lėlių terapijos užsiėmimai palengvins emocinius išgyvenimus, konstruktyvų pykčio, liūdesio, kaltės raišką. Relaksacijos užsiėmimai ugdys atsipalaidavimo ir pozityvaus mąstymo įgūdžius, vidinio pasitikėjimo jausmą.

„Vėžys“ – baisiausia diagnozė, kurią gydytojas gali pranešti tėvams, meiliai žiūrintiems į savo vaiką. Kaip bebūtų, onkologinis susirgimas – tai sudėtinga liga. Ji sukelia gyvenimiškų iššūkių šeimoje. Žaibišku greičiu šeimos nariai pasijunta tarsi pasiklydę labirinte be žemėlapio. Gyvenimas jau niekada nebus toks, koks buvo“, - teigia VŠĮ „Psichologinio Konsultavimo Grupės“ psichologė ir projekto koordinatorė Gintarė Meslinienė. Anot J. Holland, onkologinėmis ligomis sergančių vaikų ir jų artimųjų socialinė aplinka ir gebėjimas funkcionuoti staiga pasikeičia. Tai atima pasitikėjimą savimi, savikontrolės ir autonomijos jausmą. Apima pojūtis, kad ne patys kontroliuoja šiemos gyvenimą, o liga tai daro.

Kadangi vaiko psichologinė būsena ypatingai susijusi su tuo, kaip jo artimiausia aplinka reaguoja į ligą,  numatoma stiprinti vaiko socialinį tinklą - teikti psichologinę pagalbą tėvams, organizuoti seminarus, individualias konsultacijas. Tėvai bus skatinami nelaikyti sunkių išgyvenimų savyje, pasidalinti jais su kitais tėvais. Tai palengvins jų bendradarbiavimą tarpusavyje, šeimoje, su klinikų personalu ir visuomene. Tėvus palaikančių ryšių sukūrimas leis išvengti „paslėpto ligonio“ simptomų - sušvelnins negatyvų stresinių įvykių efektą psichinei, somatinei savijautai.

Projekto metu planuojama surengti vaikų darbų parodą, kuria siekiama mažinti sergančių vaikų atskirtį, informuoti visuomenę ir skatinti neatstumti bei nenusigręžti nuo sergančio vaiko.

Susirgus onkologine liga, slogūs išgyvenimai apsunkina vaikų psichologinį vystymąsi, susiaurėja jų socialinė aplinka, nukenčia bendravimo kokybė. Visa šeima patiria nemalonių pokyčių. Ligoniukams ir jų artimiesiems būtina teikti psichologinę paramą, skatinti atrasti savo stipriąsias puses, padėsiančias gydymo procese. VŠĮ KMUK Vaikų ligų klinikoje, Onkologijos poskyriuje visą vasarą VŠĮ „Psichologinio Konsultavimo Grupė“ projekto „Šypsena palatoje“ metu glaudžiai bendradarbiaus ir teiks tęstinę psichologinę pagalbą onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams ir jų tėveliams.

vtv.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt