2019 spalio 19 d., šeštadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Minint Pasaulinę glaukomos dieną

Kasmet kovo mėnesio pradžioje minima Pasaulinė Glaukomos diena. Ja siekiama suteikti visuomenei kuo daugiau žinių apie šią klastingą, aklumą sukeliančią ligą. Vienintelė ir tikra glaukomos profilaktika – tai savalaikė akių gydytojo konsultacija, kurios metu įvertinami akių pakitimai, diagnozuojama glaukoma ir skiriamas gydymas.

Apie 80 proc. informacijos mus pasiekia per regėjimą. Moksliškai įrodyta, kad netekus regėjimo, ne tik blogesnė tampa gyvenimo kokybė, bet ir trumpėja gyvenimo trukmė. Be to, sergantys glaukoma 3 kartus dažniau serga  sunkiomis gretutinėmis širdies-kraujagyslių, kepenų ligomis, cukriniu diabetu ir skrandžio opa. Glaukoma ne tik klastingai sunaikina regėjimą, bet ir pablogina bendrą organizmo būklę.

Kas ketvirtas pacientas, besikreipiantis į akių ligų gydytoją skundžiasi akių perštėjimu, teigia, jog akys lyg „smėlio pripiltos“, vargsta dirbant kompiuteriu, o vakarais akelės tampa sunkios, jas skauda, net televizorių žiūrėti sunku. Tai - sausos akies sindromui būdingi nusiskundimai.

Tačiau gana dažnai būtent šie nusiskundimai, atvedę pacientą pas akių gydytoją, tampa glaukomos diagnostikos pradžia: po detalaus akių patikrinimo, gali būti įtariama arba patvirtinama glaukomos diagnozė, skiriamas gydymas ir sudaromas tolesnės priežiūros planas. Ir kuo anksčiau skiriamas gydymas, tuo didesnė tikimybė išvengti aklumo. Glaukomos atveju aklumas yra negrįžtamas, nes žūsta regos nervas. Deja, net ir šiuolaikinė medicina atstatyti žuvusio regos nervo ir išgydyti glaukomos sukelto aklumo negali.

Susirgus glaukoma, žmogus ilgą laiką net nežino, jog serga: pradinėse stadijose ši liga dažniausiai nesukelia jokių nusiskundimų, lėtai siaurėja akiplotis, darosi sunku orientuotis aplinkoje, nes matymas tampa tarsi „pro vamzdį“. Dažniausiai pakitimai vystosi abiejose akyse, tačiau skirtingu greičiu, todėl žiūrint abiem akimis, atrodo, kad regėjimas yra geras. Nors glaukoma laikoma vyresnio amžiaus žmonių liga, bet gali sirgti ir vaikai, ir net kūdikiai.

Žmogui senstant keičiasi ir akys, o su senatve keičiasi ir glaukomos eiga, kuri gali būti stabilios eigos ir progresuojanti. Tuomet būtina keisti ir glaukomos gydymo taktiką.

Glaukoma sergantiems pacientams būtina  lankytis  pas akių gydytoją 1- 3 kartus per metus, priklausomai nuo ligos pažeidimo gylio, paciento amžiaus, gretutinių rizikos veiksnių ir pan. Diagnozavus glaukomą ir paskyrus gydymą, po kurio laiko būtina vertinti ligos eigą ir gydymo efektyvumą. Gali būti, kad akis į vaistus nereaguoja ir gydymas neefektyvus. Kartais vaistai nepakankamai efektyvūs – juos lašinant ligos progresavimas lėtesnis, tačiau vis tiek progresuoja. Neretai glaukominiai vaistai graužia akis, tuomet pacientas kaltina gydytoją, kad vaistai perštėjimo nesumažino. Tačiau šie vaistai skiriami mažinti akispūdį ir apsaugoti regos nervą, o perštėjimo mažinimui paprastai skiriamos dirbtinės ašaros.

Pacientui būtina išsiaiškinti gydymo esmę, nes priešingu atveju, jei tarp gydytojo ir paciento nėra tarpusavio supratimo ir jei paciento lūkesčiai neatitinka realios situacijos, negalima tikėtis sėkmingo gydymo rezultatų. Tai ypač svarbu jaunesniems pacientams, nes prieš akis – daug metų gyvenimo su liga. Todėl svarbu „įstatyti ligą į rėmus“, neleisti įsibėgėti, nes kai procesas toli pažengęs, jį suvaldyti net ir chirurginiu būdu dažnai nesiseka.

TEIGINYS: Glaukoma yra padidinto akispūdžio liga. NETIESA.
Akispūdis yra vienas pagrindinių glaukomų rizikos veiksnių, tačiau glaukoma gali išsivystyti ir esant normaliam akispūdžiui – tai vadinama normalaus akispūdžio glaukoma.

TEIGINYS: Akispūdis svyruoja. TIESA.
Akispūdis yra dinamiškas fiziologinis parametras, svyruojantis per parą. Gali būti, kad akispūdis padidėja, tačiau ne tuo metu, kai pacientas lankosi poliklinikoje. Todėl labai svarbu įvertinti akispūdžio svyravimų kreivę per parą.

TEIGINYS: Glaukominiai pakitimai vystosi dienos metu. NETIESA.
Glaukoma nemiega. Daugeliui žmonių akispūdis padidėja naktį, apie 3-5 val. ryto. Tuo metu labiausiai pažeidžiamas regos nervas, nes akispūdis aukštas, o sisteminis kraujo spaudimas naktį būna žemesnis, dėl to sutrinka regos nervo perfuzija. 

TEIGINYS: Kuo liga toliau pažengusi, tuo lengvesnė diagnostika. TIESA.
Tačiau toli pažengusios glaukomos atveju atstatyti prarasto regėjimo nebeįmanoma.

TEIGINYS: Glaukomos sukelto aklumo negalima išvengti. NETIESA.
Jei kiekvienas asmuo bent kartą per metus pasitikrintų akis, glaukoma būtų diagnozuojama laiku ir paskirtas savalaikis gydymas. Nuo mūsų pačių priklauso,  ar pasitikrinsime akių būklę,  kad būtų išvengta ar bent jau sustabdyta aklumo grėsmė, ar laikysimės gydytojo nurodymų, gydydamiesi glaukomą.

Doc. Ingrida Janulevičienė
Lietuvos glaukomos draugijos prezidentė

 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt