2019 rugsėjo 21 d., šeštadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Gegužės 19-oji – pasaulinė hepatito C diena
Virusinis hepatitas C – tai hepatito C viruso (HCV) sukeltas kepenų uždegimas, kuris gali sukelti kepenų cirozę ir net pirminį kepenų vėžį. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, apie 3 proc. t. y. apie 150–170 mln. pasaulio gyventojų yra galimai užsikrėtę hepatito C virusu. Iš jų apie 5 mln. gyvena Vakarų Europoje.

Didžiausias HCV paplitimas nustatytas ekonomiškai silpnai išsivysčiusiose Azijos, Afrikos bei Pietų Europos šalyse, mažiausias – Šiaurės Amerikoje bei Vakarų Europoje.

Remiantis 2001 metais Lietuvoje atliktų serologinių epidemiologinių tyrimų duomenimis, manoma, kad šalyje yra apie 1,7 proc. suaugusių ir 0,5 proc. vaikų, kurie gali būti užsikrėtę hepatito C virusu, t. y. Lietuvoje galimai yra apie 50–70 tūkst. HCV užsikrėtusių asmenų. Kasmet šalyje gydoma apie 600 lėtiniu virusiniu hepatitu C sergančių asmenų. Per šių metų keturis mėnesius Lietuvoje užregistruota 13 susirgimo ūminiu hepatitu C atvejų.

Hepatito C sukėlėjas – hepatito C virusas (HCV). Hepatito C virusas, patekęs į žmogaus organizmą, pažeidžia kepenis. HCV identifikuotas 1989 m. Atliekant laboratorinius tyrimus dėl sukėlėjo nustatymo ir aptikus HCV antikūnų (anti-HCV) ir/arba HCV RNR, diagnozuojama hepatito C viruso liga. HCV turi pirmą, antrą bei trečią potipius. Apie 60 proc. ligonių Lietuvoje nustatytas pirmo hepatito C viruso potipis – šio tipo virusas dažnesnis tarp per kraują užsikrėtusių asmenų; antro ir trečio hepatito C viruso potipiai labiau paplitę tarp intraveninius narkotikus vartojančių ar vartojusių asmenų. Užsikrėtus pirmojo potipio virusu, gydymo efektyvumas yra mažesnis.

Infekcijos šaltinis – sergantis besimptome ir kliniškai ryškia ūmine bei lėtine HCV infekcija žmogus. Pagrindinis infekcijos rezervuaras – lėtinės bei besimptomės ūminės infekcijos formos.

Virusas perduodamas vartojant švirkščiamuosius narkotikus, per kraują bei organų transplantacijas, nesaugių invazinių medicininių procedūrų metu, nesaugiai atliekant grožio paslaugas (manikiūras, pedikiūras, auskarų vėrimas, tatuiruočių darymas). Buityje bei motina naujagimiui perduoda retai. Apie 30–40 proc. susirgimų užsikrėtimo būdas lieka neišaiškintas.

Klinika gali būti simptominė arba besimptomė (inkubacijos periodas nuo 2 sav. iki 6 mėn.). Būdingi simptomai: greitas nuovargis, silpnumas, blogas apetitas, nedideli virškinimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas, dešiniojo šono skausmas, sąnarių skausmai, vėliau padidėja kepenys ir blužnis, patamsėja šlapimas, pašviesėja išmatos. Jeigu liga besimptomė, žmogus ilgą laiką nežino, kad yra užsikrėtęs ir gali užkrėsti kitus. Dauguma (60–80 proc.) žmonių, užsikrėtusių HCV, nejaučia jokių ligos simptomų. Dėl to į medikus kreipiasi per vėlai, kai jau diagnozuojami negrįžtami klinikiniai reiškiniai. Tada gydomos komplikacijos, dažnai prireikia kepenų persodinimo operacijos.

Ši infekcinė liga gydoma antivirusiniais vaistais. Gydymas trunka nuo 6 iki 12 mėn. Vieno asmens vienerių metų gydymas kainuoja apie 60 tūkst. litų. Gydymas šalyje apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Užsikrėtus hepatito C virusu reikia vengti: alkoholio, narkotinių medžiagų, vaistus vartoti pasitarus su gydytoju (ypač nuo sąnarių ligų, raminamuosius, antibiotikus).

Pasekmės

Persirgus virusiniu hepatitu C imuniteto trukmė ir stiprumas neišaiškinti. Apie 80 proc. užsikrėtusiųjų hepatitu C vystosi lėtinis kepenų uždegimas. Tuo metu žmogus gali nejausti jokių ligos simptomų, tačiau hepatito C virusas slaptai ardo kepenų ląsteles, sukeldamas jose uždegimą ir randėjimą. Po 10–20 metų nuo užsikrėtimo 20–30 proc. ligonių išsivysto kepenų cirozė. Tarp sergančiųjų pirminiu kepenų vėžiu 25–76 proc. ligonių sudaro užsikrėtę HCV.

Profilaktika

• kraujo bei organų donorų laboratoriniai tyrimai;
• nevartoti švirkščiamųjų narkotikų;
• saugus medicininių bei grožio paslaugų atlikimas;
• nesinaudoti galimai infekuoto kito žmogaus krauju ar kitomis organizmo išskyromis užterštomis asmens higienos priemonėmis;
• infekuotų asmenų išaiškinimas ir gydymas;
• saugus lytinis elgesys.

Svarbi informacija


Jei žinote, kad esate užsikrėtęs hepatito C virusu, turėtumėte informuoti savo šeimos gydytoją, odontologą bei kitus specialistus, atliekančius įvairias invazines procedūras.

Jei įtariate, kad esate užsikrėtęs hepatito C virusu, nedelsdami kreipkitės savo į šeimos gydytoją, kuris Jus nukreips pas specialistą ir nusiųs atlikti reikalingų tyrimų. Gydymas tuo efektyvesnis, kuo anksčiau pradedamas.

Dažnai kyla klausimas: Ar galiu būti užsikrėtęs?

Atsakykite į šiuos klausimus:

1. Ar jums buvo perpiltas kraujas/kraujo produktai iki 1993 metų?
2. Galbūt šiuo metu ar praeityje jautėte nuolatinį silpnumą ar nuovargį, kurio priežasties negalėjo paaiškinti gydytojas?
3. Jūsų kepenų fermentų (AST, ALT) rodikliai yra padidėję?
4. Dažnai gydėtės stacionarinėse gydymo įstaigose dėl atvirų traumų, Jums buvo atliekamos chirurginės operacijos?
5. Darėtės tatuiruotę?
6. Dažnai keitėte seksualinius partnerius?
7. Buvote įkalinimo įstaigoje?
8. Nors kartą vartojote švirkščiamuosius narkotikus?
9. Esate ŽIV nešiotojas (-a)?
10. Be apsaugos priemonių lytiškai santykiavote su asmeniu, kuriam buvo diagnozuotas hepatitas C arba B?
11. Ar kuriam nors iš Jūsų šeimos narių buvo diagnozuotas hepatitas C arba B?
12. Ar Jums darbo metu tenka kontaktuoti su krauju, kraujo produktais arba panaudotomis adatomis, pvz., dirbate sveikatos priežiūros įstaigoje, kalėjime, grožio, kosmetikos ir tatuiruočių salone, priklausomybės centre, nakvynės namuose?

Jei bent į vieną klausimą atsakėte teigiamai – verta išsitirti, ar nesate užsikrėtęs hepatito C virusu (HCV).

Dėmesio! Visais sveikatos sutrikimų atvejais rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris ir patars, kokius tyrimus jums reikia atlikti.

sveikatosabc.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt