2020 sausio 26 d., sekmadienis
 
Žiūrėkite naujausią laidą BTV tinklapyje
Laida rodoma
BTV
Šeštadieniais
8:45
 
 

Sveikatos aktualijos

Daug kofeino turintiems maisto produktams − papildomi ženklinimo reikalavimai
Ženklinant daug kofeino turinčius gėrimus ir maisto produktus jautriems vartotojams turės būti pateikiama rekomendacija jų nevartoti. Toks reikalavimas numatytas Sveikatos apsaugos ministro Raimondo Šukio įsakyme, pakeičiančiame Lietuvos higienos normą HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“.
 
Kofeinas vis dažniau naudojamas maisto produktų gamyboje. Vienas populiariausių daug kofeino turinčių maisto produktų pavyzdžių − energiniai gėrimai. Lietuvos higienos normoje HN 119:2002 „Maisto produktų ženklinimas“ nustatyta, kad ženklinant daugiau kaip 150 mg/l kofeino turinčius gėrimus, etiketėse turi būti užrašas „Turi daug kofeino“. Po šio užrašo nurodomas kofeino kiekis mg/100 ml.
 
 Buvo apklausti daugiau kaip 3 tūkst. IV, VII ir XI klasių Lietuvos moksleivių apie energinių gėrimų vartojimą. Tyrimo duomenimis, beveik 35 proc. moksleivių juos geria kelis kartus per mėnesį, o daugiau kaip 10 proc. – kelis kartus per savaitę.  Analizuojant energinių gėrimų vartojimo pasiskirstymą pagal lytį, nustatyta, kad vaikinai juos vartoja dažniau nei merginos. Taip pat nustatyta, kad panašus skaičius moksleivių energinius gėrimus geria ir kasdien, ir kelis kartus per savaitę.
 
Kofeino poveikiui jautriems vaikams didesni šios medžiagos kiekiai gali sukelti laikinus elgesio pakitimus (padidėjusį jautrumą, dirglumą, nervingumą ar nerimą), nėščioms moterims gali padidėti savaiminio persileidimo rizika arba gimti per mažos kūno masės kūdikis. Siekiant užtikrinti aukštą šių jautrių vartotojų apsaugos lygį, Lietuvos higienos norma „Maisto produktų ženklinimas“ keičiama, nustatant papildomus daug kofeino turinčių gėrimų ir maisto produktų, į kuriuos įdėta kofeino, ženklinimo reikalavimus. Gėrimų, turinčių daugiau kaip 150 mg/l kofeino, etiketėse turės būti pateikiamas užrašas „Daug kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims“. Šis užrašas turės būti tame pačiame regėjimo lauke kaip ir gėrimo pavadinimas, po užrašo skliausteliuose nurodomas kofeino kiekis mg/100 ml.
 
Kitų maisto produktų, į kuriuos kofeino įdėta mitybos ar fiziologiniu tikslu, etiketėse turės būti užrašas „Įdėta kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims“. Šis užrašas nurodomas tame pačiame regėjimo lauke kaip ir produkto pavadinimas, po užrašo skliausteliuose nurodomas kofeino kiekis mg/100 g arba 100 ml. Maisto papildų etiketėse nurodomas kofeino kiekis, tenkantis maisto papildo kiekiui, kurį rekomenduojama suvartoti per parą. Šie reikalavimai nebus taikomi kavai, arbatai ir jų pagrindu pagamintiems gėrimams. (Palyginimui: 200 kavos aparatu virtos kavos yra 115-175 mg kofeino, espresso kavos 60 ml yra apie 100 mg kofeino, 200 ml juodos arbatos – 60 mg, o žalios arbatos – 40 mg. kofeino.)
 
Priimtas sveikatos apsaugos ministro įsakymas įsigalioja 2011 m. lapkričio 1 d. Įsakyme numatytas pereinamasis laikotarpis, kad maisto produktų tiekėjai galėtų pasiruošti jame numatytų reikalavimų įgyvendinimui.

sveikatosabc.lt
 
 
© UAB Sveikatos ABC   Reklama
Dizaino sprendimas: Deform
Techninis sprendimas: PGS
“Sveikatos ABC”
Redakcijos adresas:
Inovacijų g. 4, LEZ, Kauno raj.
Tel. (8 37) 328008
Faks. (8 37) 338487
redaktore@sveikatosabc.lt